איך מעודדים סוסים לשתות?

סוסים, בדיוק כמו בני אדם, זקוקים למים כדי לשרוד. למרות שזה נשמע כמו טיפ בסיסי ומובן מאליו – צריך להתייחס לנושא השתייה אצל סוסים ברצינות מירבית. התייבשות בקרב סוסים היא לא משהו שצריך להקל בו ראש, והיא יכולה להוביל למצבים רפואיים חמורים, כולל קוליק.

התייבשות סוסים – הסכנות

לא ניתן להפריז בחשיבותם של מים בתזונה של סוס. המים מסייעים לעיכול, בשמירה על טמפרטורת הגוף, וחשובים כמעט לכל תפקוד גופני של הסוס. כאשר סוס לא שותה מספיק מים, הוא מתייבש. סימני ההתייבשות בסוסים כוללים:

– חניכיים יבשות או דביקות
– שתן כהה ומרוכז
– עיניים שקועות
– גמישות עור מופחתת

קוליק סוסים בגלל התייבשות

אחת הסיבות העיקריות לקוליק היא חסימה של חלק מהמעי בגלל מזון. כאן יש למים תפקיד קריטי: המזון שסוס אוכל, במיוחד חומרים סיביים כמו חציר, דורש הרבה מים כדי להתעכל כראוי. ללא מספיק מים, האוכל יכול להיתקע ולגרום לקוליק.

סוס ששותה יותר, פחות צפוי לפתח בעיות עיכול וקוליקים.

איך לעודד סוסים לשתות

סוסים מים שתייה

הסוס לא שותה? לגרום לסוס לשתות לפעמים יכול להיות אתגר, במיוחד אם הם נמצאים בסביבה חדשה, חוו לאחרונה שינוי בשגרה, או שהם פשוט לא כל כך אוהבים לשתות. הנה כמה טיפים יעילים:

זמינות מים טריים: ודאו שמים טריים זמינים תמיד לסוס. הקפידו לנקות דליי מים ושקתות באופן קבוע, ומלאו אותם במים טריים. סוסים נוטים יותר לשתות מים נקיים וטריים מאשר מים מעופשים או מלוכלכים.

טמפרטורה: באקלים קר יותר, המים עלולים להיות קרים מאוד, מה שמרתיע סוסים מלשתות. הצעת מים פושרים יכולה לעודד אותם לשתות יותר. בישראל החמה, מים בשקתות עלולים להיות חמים ולא נעימים. הקפידו למקם את השקתות בצל, להחליף את המים אם צריך ואפילו לזרוק גושי קרח למים, כדי להוריד את הטמפרטורה.

תוספי מים: ישנם תוספים מסחריים זמינים שניתן להוסיף למים כדי להפוך אותם לטעימים יותר לסוס. אלה יכולים להיות שימושיים במיוחד בעידוד סוסים לשתות יותר.

מים בטעמים: סוסים מסוימים עשויים להתפתות לשתות יותר אם למים יש טעם מתוק. אפשר להוסיף סירופ בכמות קטנה, או מיץ תפוחים או מיץ גזר.

הרטבת תערובת: טיפ טוב גם לסוסים מבוגרים. ערבבו את התערובת עם כמות גדולה של מים וצרו מעין עיסה, או אפילו משהו שדומה בסמיכות שלו למילקשייק. כך תגבירו את צריכה המים של הסוס.

אלקטרוליטים: בדיוק כמו בבני אדם, אלקטרוליטים יכולים לעזור באיזון נוזלי הגוף של הסוס. אם סוס הזיע הרבה, מתן תוסף אלקטרוליטים מאוזן יכול לעורר אצלו צמא.

סוס שותה בירה

בירה – טיפ לא שגרתי: אולי תופתעו לשמוע את זה, אבל לפעמים בירה יכולה לשמש כדרך לעודד שתייה אצל סוסים. סוסים אינם מגיבים לאלכוהול באותה צורה כמו בני אדם, ולכן אין מניעה לתת להם בירה מדי פעם. לתכולת האלכוהול בבירה אין אותה השפעה משכרת על סוסים כמו עלינו. סוסים רבים נהנים מהטעם של בירה, וזה יכול לעורר את הרצון שלהם לשתות מים. הקפידו תמיד לתת אותה בכמות קטנה, והתייעצו תמיד עם וטרינר קודם לכן. אפשר לערבב את הבירה במי השתייה.