בית הגידול

בית גידול וטיפוח מורשת סוסי הטנסי

חוות מורשת הטנסי הוקמה מתוך אהבת הסוסים, גידולם והרכיבה עליהם. המיקוד של החווה בגזע מדהים זה נובע מהאופי המיוחד והכמעט-אנושי של סוסי הטנסי.

במקורות לימוד הגזע, ראשוני המגדלים קראו לסוסי הטנסי –  People loving Horse – סוס שאוהב בני אדם.

מנסיוננו המצטבר בהרבעה, גידול ורכיבה על מספר רב של סוסי טנסי, ובנוסף אימון מגוון רחב של  סוסי טנסי מקווי דם שונים למדנו כי לגזע הטנסי יש חיבור מיוחד לאנשים.

סוסים ככלל הינם בעלי חיים פסיכולוגיים ומאוד רגישים לשפת הגוף והתנהגות הרוכב. גזע מיוחד זה רגיש שבעתיים לרוכב ולהתנהגותו, והחיבור הנוצר בין רוכב לסוס הינו ייחודי.

מאז שנת 2007, שנת הקמת החווה, למדנו, החכמנו וכינסנו לבית הגידול ריכוז ייחודי ובלעדי של קווי דם שונים ונדירים.

הייחודיות של קווי הדם בבית הגידול הינה הדגש העוצמתי של חיפוש נמשך ובלתי נלאה לאיתור ורכישת סוסים וקווי דם אשר מעולם לא הגיעו לתצוגות ה-Big lick אלא שימשו לייעודם המקורי והראשוני כסוסים ורסטילים לעבודה ולרכישת שטח.

ההבדל הינו משמעותי ובא לכלל ביטוי בכל אספקט של המגע עם בין האדם לסוס בהיבטים של אופי, מבנה, התנהגות ומראה כללי של הסוסים.

במהלך השנים ידענו עליות ומורדות וכעת אנו גאים להציג עדר מרשים וייחודי של סוסי טנסי מקוריים באיכויות הגבוהות ביותר הניתנות להשגה. הסוסים בבית הגידול גדלים בתנאי גידול מיטביים, מאומנים ברמה הגבוהה ביותר, מסומנים בסימון הייחודי של בית הגידול ומהווים גאווה ושמחה לבית הגידול.

גידול ואימון סוסי טנסי

בית הגידול שם לו למטרה לגדל סוסים שאופיים הבסיסי טוב ושקט, בתהליך גידול מסודר של גידול הוולד כחיית מחמד ולא כחיית עדר. המשמעות היא כי הרגלי "קרקע" מוקנים לוולד באמצעות האדם המטפל ומוטבעים בוולד מיום ההמלטה ועד למסירתו לקונה המאושר.

מיד לאחר ההמלטה, הוולד זוכה למגע יד אדם נעים בשיתוף ובשילוב עם הסוסה/האם. הוולד חי עם האם כ-4-6 חודשים, תלוי בגודל הסייח ובצרכיו הפרטניים. ממועד הולדתו ואילך הוולד מחוסן בכל החיסונים הנדרשים. כל סייח זוכה להברשה, טיפול ומגע יד אדם מדי יום ביומו. הסייחים חיים וגדלים בגדרה פתוחה על מצע של חול טבעי. הגדרה עוברת נקיון יסודי פעמיים ביום.

כל בית הגידול, כולל הסייחים, מקבל מזון מרוכז – שעורה לחוצה – פעמיים ביום, שיבולת קצוצה לתבן – פעמיים ביום ואספסת פעם ביום. כל וולד מקבל תוספי מזון לפי צרכיו הפרטניים. כל וולד עובר טילוף מדי 30 יום, על מנת להכשיר אותו להרגלי התנהגות נכונים בפרזולים עתידיים.

עד שהסייח מגיע לגיל 36 חודשים הוא מגודל בדרך זו, מחוסן באופן שגרתי, מטולף ושגרת חייו הינה קבועה ושיטתית. בגיל 36 חודשים מתחיל הסייח תהליך של אימון איטי והדרגתי, שנמשך 6 חודשים או יותר. מטרת האימון היא להקנות לסייח הרגלי עבודה נכונים תוך יצירת קשרי אמון עם האדם. האימון מתבצע על ידי צוות בית הגידול ומשלב עבודת קרקע, משמעת, הרגלי התנהגות בנסיבות שונות וכל דבר לו הבעלים העתידי יזדקק. מדובר בתהליך שלם ומלא, שבסופו של דבר אתם זוכים לסוס שמכיר ואוהב בני אדם, קשוב, ממושמע, רגוע ואמין בכל תנאי השטח.

גזע הטנסי

תחילתו של גזע סוסים נפלא זה הינו לפני כ-100 שנה עת הושבחו גזעים שונים ונוצר גזע חדש ששמו Tennessee Walking Horse או Tennessee Walkers. מקורותיו של גזע זה הינם סוסים מגזע המורגן, ת'ורוברד, קנאדיאן ,סטנדרט ברד, נרגנסט פייסר ועוד.

סוסי הטנסי או פסעני הטנסי "יוצרו" למיגוון שימושים לרבות חריש שדות, משיכת עגלות, רכיבה, תחרויות צעד ועוד. בניגוד לסוסי מיזורי או סוסי סינגלפוט, סוסי הטנסי מאופיינים בצעד מיוחד ומוגדר שנקרא Running Walk -זהו מקצב של הליכה בקצב של 4 פעימות תוך תנועה מרחפת של הסוס והותרת הרוכב על האוכף ללא תזוזה.

לסוסי המזורי – יש מיקצב שנקרא פוקס טרוט. לסוסי Rack "ראק" שונים יש מקצב שניקרא "סינגלפוט" או "ראק" וממקצבים אלה ניתן ללמוד על הגדרת המקצב של הסוס כפסען שיכול להלך במקצב בו יש רגל אחת על הקרקע (מכאן השם Singlefoot) בכל זמן נתון.

סוסי הטנסי קיימים במגוון רב של צבעים: חום, שחור, פלמינו, בקסקין, לבן, אפור ושילובים רבים ושונים.

גזע הטנסי הינו רגיש במיוחד וקשוב לרוכב ומתאים לכל מדרג הרוכבים השונים – מרוכבים מתחילים ועד לרוכבים מנוסים ביותר.

לגזע הטנסי יש את כל מקצבי הרכיבה לרבות קאנטר, גאלופ וגם טרוט.