בעיות שיניים נפוצות בקרב סוסים

שיני הסוסים הן מיוחדות – השיניים בוקעות ללא הרף מהלסת במהלך חיי הסוס, כדי לפצות על השחיקה המתרחשת עם הזמן. בסופו של דבר, לסוס פשוט נגמרת השן. השיניים גם משנות צורה וזווית כשהן נעות החוצה, מה שעלול ליצור בלאי לא אחיד.

שיני סוסים

בעבר, סוסים לא חיו שנים רבות, והסיבה העיקרית היתה השיניים. כיום, עם שיפורים בטיפול הווטרינרי ובתזונה, אנחנו יכולים להאכיל את הסוסים המבוגרים גם אחרי שהשיניים שלהם נשחקות, אם כי אין ספק שצריך להעניק להם תשומת לב מיוחדת.

חלק מהסוסים המבוגרים עלולים להציג סימנים ברורים לבעיות שיניים, כגון חוסר יכולת לאכול כראוי, אבל גם יש סימנים פחות ברורים שצריך לשים אליהם לב. לסוס יכולות להיות בעיות שיניים בהתפתחות, כמו דלקות חניכיים, שבר בשיניים או זיזים חדים. וטרינר מיומן יכול לטפל בכל אלה.

סימנים לבעיות שיניים בקרב סוסים

ככל שסוס מזדקן, הבעלים שלו צריך לשים לב לשינויים בדרך האכילה, כגון אכילה איטית יותר או אכילה בחוסר רצון, הזזת מזון בפיו יותר מהרגיל, או הפלת חתיכות מזון לעוס מהפה. אם סוס מטה את ראשו או מחזיק אותו הצידה, במיוחד בזמן אכילה, ייתכן שהוא מנסה להימנע מהפעלת לחץ על אזור כואב. ירידה במשקל יכולה גם כן להיות גם סימן לבעיות שיניים. ריח רע מהפה עשוי להצביע על זיהום בתוך הפה, והפרשות מהאף – במיוחד בצד אחד – יכולות להצביע על בעיות בסינוסים עקב בעיות שיניים.

גם שלשול קל או נוזל לצד הצואה הרגילה יכולים להיות סימן לבעיות שיניים. אם סוסים לא לועסים את החציר עד הסוף, הסיבים הארוכים שהם בולעים עלול לגרות את המעיים.

בעיות שיניים נפוצות בקרב סוסים

אובדן שיניים

אם סוס מאבד שן, לשן הנגדית אין מול מה לעבוד. כאשר השן הנגדית נכנסת לחלל שבו הייתה פעם שן נוספת, הלסתות של הסוס יכולות להינעל ולמנוע מהסוס להשלים את תנועת הלעיסה המעגלית. זה יכול לגרום לכאבים והפרעות באכילה.

שיניים רופפות או שבורות

שיניים רופפות, מרווחים גדולים בין השיניים או שיניים שבורות עלולים להוביל לזיהום חניכיים, זיהומים בשורש השן או פתחים שבהם עלולים לחדור פתוגנים כמו חיידקים ולהדביק את הסינוסים.

וטרינרים רואים זאת לעתים קרובות יותר אצל סוסים מבוגרים עם מחלת קושינג, מכיוון שמערכת החיסון של בעלי חיים אלה נפגעת. לפיכך, הם זקוקים לטיפול שיניים תכוף ונכון כדי למנוע או לטפל בדלקות שיניים פוטנציאליות

זיזים חדים

טיפול שיניים תקופתי נועד למנוע את הבעיה של זיזים בשיני הסוס – הווטרינר ישייף את השיניים כדי לאפשר לסוס לעיסה נוחה ללא שייפצע. אצל סוסים מבוגרים יש לפעמים שחיקה לא אחידה של השיניים, והן מקבלות צורה שעלולה לפצוע את החניכיים או הלחיים של הסוס.