למה סוסים ישנים בעמידה, ומתי הם בכל זאת צריכים לשכב?

אנשים רבים שואלים לגבי הרגלי השינה של סוסים. ברוב המקרים, כשאתם רואים סוס, הוא יהיה במצב עמידה – גם ביום וגם בלילה. האם סוסים ישנים בעמידה? האם הם עומדים כל הזמן?

כדי לגלות את התשובה, צריך לחשוב על העובדה שסוסים הם חיות נטרפות. לצורך ההישרדות שלהם, הם נרדמים בעמידה, כדי לאזן אתה צורך שלהם בשינה מול האיום הקבוע של טורפים. הם כמעט ולא שוכבים לישון.

סוסים הם חיות גדולות, ולוקח להם זמן ואנרגיה להתרומם מהקרקע למצב פעולה, מה שהופך אותם לפגיעים בשכיבה. סוס עומד יכול לברוח הרבה יותר בקלות כשהוא מתעורר משינה. הדבר נכון גם לגבי אוכלי עשב גדולים אחרים, כמו זברות, ביזונים, פילים וג'ירפות, שכולם מסוגלים לישון בעמידה על הרגליים.

לסוסים יש מאפיינים אנטומיים מיוחדים, המאפשרים להם להישאר על פרסותיהם תוך שהם תופסים תנומה. תכונות אלו, הידועות כ"מנגנון השהייה" כוללות סדרה של גידים ורצועות – רקמות רכות המחברים שריר לעצם, ועצם לעצם, בהתאמה – העוברות לאורך הרגליים הקדמיות והאחוריות. כאשר סוס מרפה את שרירי רגליו, הרצועות והגידים של מנגנון ההשהייה פועלים כרצועות מתח המייצבות את המפרקים ברגליים. זה מאפשר לסוס להישאר בעמידה מבלי לשמור על מתח רב בשרירים ומבלי להתעייף בצורה קיצונית.

סוסים אמנם יכולים לישון בעמידה, אבל הם צריכים לשכב לשינה עמוקה יותר. הם לא ממש מגיעים לשנת REM מלאה כשהם עומדים. בזמן תנועת עיניים מהירה (REM) בבני אדם – כאשר עיניו של אדם ישן נעות במהירות מתחת לעפעפיים סגורים – האדם חולם, וכך השרירים הופכים למשותקים באופן זמני כדי שלא נקפוץ מהמיטה, למשל. במהלך שנת REM, המוח גם מגבש ומעבד מידע חדש עבור זיכרונות ארוכי טווח. אנשים שאינם מקבלים מספיק שנת REM עלולים לחוות בעיות בריכוז נפשי ובוויסות מצב הרוח, מערכת החיסון שלהם נחלשת והתאים לא מתחדשים בקצב נאות.

סוסים בוגרים יכולים להסתדר עם 5 שעות שינה בלבד ביום, והם יכולים לבצע את רובה בעמידה. עם זאת, כדי שסוס ינוח כראוי הוא צריך לפחות 25 דקות של שנת REM ביום, מה שיכול לקרות רק בשכיבה.

לכן, סוסים חייבים לשכב כל יום. אם לא, הם עלולים לחוות חוסר שינה, מה שעלול להוות סיכון בריאותי רציני לסוס. למשל, הם עלולים להיות בסכנת פציעה מנפילה.

סוסים צריכים להרגיש בטוחים בסביבה שלהם לפני שהם מוכנים לשכב ולישון. בעדר סוסים פראיים, אם מספר סוסים שוכבים כדי לקבל שנת REM בו-זמנית, תמיד יהיה לפחות סוס אחד שיישאר עומד, וסביר להניח שישמור עליהם ויוודא שטורפים פוטנציאליים לא מתקרבים.

סוס שלא מרגיש מספיק בטוח, או שאין לידו סוסים אחרים, לא ישכב לישון ולא יחווה שנת REM, מה שעלול לפגוע בבריאותו. לכן, חשוב לספק לסוסים את התנאים הדרושים לשינה טובה – מקום בו הם מרגישים מוגנים, וחברת סוסים אחרים.