מה אפשר ללמוד מהיררכיה של עדר סוסים?

סוסים הם חיות עדר, ויצורים חברתיים מאוד. הם חייבים להיות באינטראקציה עם סוסים אחרים כדי למלא צרכים בסיסיים כמו בטיחות, חיבה ומשחק. כדי להבין טוב יותר את עולם הסוסים, כדאי ללמוד כיצד סוסים מתקשרים אחד עם השני, מדוע הם חיים בקבוצות ואיך נראים חיי היומיום שלהם בטבע.

עדר סוסים

לדוגמה, סייחים צריכים ללמוד מיד בתחילת החיים שלהם את שפת הגוף של סוסים אחרים לצורך הישרדותם. אם האמא הסוסה אומרת להם לרוץ, הם צריכים לרוץ – מבלי להסס. סייחים גדלים עוברים גם קורס מזורז בסיבה ותוצאה. הם לומדים שפעולות מסוימות מובילות לנשיכות ולבעיטות. הם גם לומדים מתי הם צריכים לנשול או לבעוט. היכולת הזו ללמוד במהירות הופכת את הסוסים גם לחיה שאפשר לאלף בקלות, אם יודעים כיצד לעשות זאת נכון.

לכל עדר יש סוס זכר שתפקידו להגן על הסוסים האחרים וסוסה אחת או שתיים (נקבות) שמובילה את העדר לכיוון מזון ומים וגם משתתפת בהגנה. הזכר המוביל נקרא אלפא – וכך נקראת גם הנקבה.

היררכיית סוסים

לעדר סוסים יש היררכיה ברורה. הסוס בראש ההיררכיה הוא דומיננטי, בעוד שסוס בתחתית ההיררכיה הוא כנוע יותר. הסוסים הדומיננטיים תובעים את מקומם ובדרך כלל הם יגיעו ראשונים למשאבים יקרי ערך (כמו מים ומזון), בעוד שאחרים צריכים לחכות לתורם.

רוב הסוסים מתמקמים איפשהו באמצע: הם יהיו דומיננטיים כלפי חלק מהסוסים בעדר, וכנועים כלפי האחרים. זכר האלפא עומד בראש ההיררכיה, ואחריו נקבת האלפא. הסייחים נמצאים בחלק התחתון של ההיררכיה. באמצע נמצאים סוסים צעירים. יחסי הכוחות בין דרגי הביניים בעדר נקבעים בעיקר לפי אופי הסוס – מי שתוקפני ומתמיד יותר, יתפוס עמדה דומיננטית יותר.

שפת הגוף של סוס דומיננטי ברורה. הוא עומד על שלו. הוא נע לעבר המטרה, חותר למגע ולא מתרחק מסוסים אחרים. הוא מצפה שהסוסים האלה יזוזו לו מהדרך. אם הם לא זזים, הוא יראה שפת גוף תוקפנית על ידי הצמדת אוזניו, הנפת ראשו, נשיכה, הנפת ירכיו לעבר הסוס השני ובעיטות. בסרטון הזה אפשר לראות סטאליון צעיר מתקרב לסוס האלפא של העדר וקורא עליו תיגר.

סוס כנוע יתרחק מסוס דומיננטי אם הוא חש מאוים. סוס כנוע מאוד צריך לקבל רק "מבט מרושע" מסוס דומיננטי כדי לזוז לו מהדרך. סוסים כנועים לא יציגו התנהגות תוקפנית, מכיוון שהם יודעים שהסוס הדומיננטי יגיב על כך.

  • היררכיית הסוסים יכולה להשתנות, במיוחד כשהסוסים מתבגרים.
  • סוסים מנסים מיד להבין היכן חבר חדש משתלב בהיררכיית העדר. זה קורה בדרך כלל באמצעות גילויי דומיננטיות ו/או לחימה במשחק.
  • מחקרים מסוימים מראים שלפעמים כל הסוסות בעדר, ולא רק האלפא, עשויות לקבל החלטות ביחד.
  • אם אין מספיק מזון, רק הסוסים הדומיננטיים יאכלו.

חשוב להבין את ההתנהלות החברתית וההתנהגותית של הסוסים, לא רק כי זה מעניין, אלא כי זה עוזר לנו להיות רוכבים טובים ושומר על הבטיחות של הרוכב והסוס. סוסים הם חיות גדולות, ואם הם מתנהגים בתוקפנות, מישהו יכול להיפגע, אבל אין סיבה שזה יקרה אם לומדים לזהות ולהבין את שפת הגוף ודרכי התקשורת שלהם.

ההתמצאות בתקשורת הסוסים עוזרת לנו להבין מה הסוסים שלנו אומרים כשהם לחוצים, עצבניים, רגועים, שמחים או כשכואב להם משהו. כך אנחנו יכולים להגיב בהתאם ולספק להם איכות חיים טובה יותר.

למאמרים נוספים בנושא סוסים