מצע לסוסים באורווה: המדריך המלא

בחירת המצע לתא שבו נמצא הסוס היא חיונית להבטחת הנוחות, הבריאות והרווחה של הסוסים. המצע הוא זה שסופג את הפסולת שהסוס מייצר, הוא המשטח שעליו הסוס שוכב ונח, והוא גם משפיע על מצב הפרסות, מערכת הנשימה והבריאות הכללית של הסוס.

מצע בתא של סוס

נסורת

נסורת היא אחד מסוגי המצעים הפופולריים ביותר לתאי סוסים בשל כושר הספיגה המעולה שלה, נוחות השימוש והזמינות. את הנסורת עושים בדרך כלל מעצים רכים כמו אורן או ארז, אשר מעובדים לשבבים קטנים ורכים. למעשה, במרבית המקרים, הנסורת שמונחת בתאים של סוסים היא תוצר לוואי של עיבוד עץ ותעשיות כמו נגרות.

היתרון העיקרי של נסורת הוא כושר הספיגה הגבוה, המסייע לשמור על התא יבש ונוח לסוס. לנסורת יש גם ריח רענן ונעים, במיוחד כשמדובר בשבבי עץ ארז, שיכולים לעזור לנטרל ריחות. קל לנקות תא שהמצבע בו נסורת, מכיוון שהנוזלים מגבשים את הנסורת לגושים שקל לפנות, והגללים של הסוס ניתנים לסינון בקלות מהמצע הנקי.

נסורת היא יקרה יותר מסוגי מצע אחרים. בנוסף, נסורת מאיכות נמוכה, או גרוסה לאבק, עלולה להשפיע על סוסים עם בעיות נשימה.

מצע נייר

מצעי נייר עשויים מנייר ממוחזר שעובד לחתיכות קטנות או לכדורים. זוהי אפשרות ידידותית לסביבה שצוברת פופולריות בקרב בעלי סוסים.

מצע נייר סופג נוזלים מצוין ולא מייצר אבק, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת עבור סוסים שרגישים לאבק, או עם בעיות במערכת הנשימה. מדובר במצע רך יחסית, שמספק משטח מנוחה נוח. מצע נייר הוא גם מוצר ממוחזר – אפשרות ידידותית לסביבה שעוזרת להפחית את הפסולת.

מצע נייר אמנם טוב לאיכות הסביבה ולבריאות הסוס, אבל הוא עלול להיות פחות אסתטי מאשר אפשרויות אחרות. קשה יותר למצוא אותו והוא יכול להשתנות באיכותו. בנוסף, כאשר הוא נרטב, מצע נייר הופך לכבד, מה שמקשה על פינויו מהתא של הסוס.

חציר או קש

קש, העשוי לעתים קרובות מגבעולי חיטה, שעורה או שיבולת שועל, הוא בחירה מסורתית של מצע לסוסים ששימשה במשך מאות שנים – ועדיין משמשת בעלי סוסים רבים. זהו מצע קל, טבעי, ומספק "מיטה" נוחה לסוסים.

קש בדרך כלל זול יותר מסוגי מצעים אחרים והוא זמין ברוב האזורים החקלאיים. הוא גם מתכלה וניתן להפוך אותו לקומפוסט. הוא מספק מיטה רכה ונוחה לסוסים ויכול להיות חם למדי בחודשי החורף.

החיסרון העיקרי של הקש הוא כושר הספיגה הגרוע שלו בהשוואה לנסורת או נייר. תא שמכוסה בחציר עלול לסבול מרצפה רטובה, שדורשת ניקוי תכוף יותר. קש יכול גם להיות מאובק ועלול להכיל נבגי עובש, שאינם אידיאליים עבור סוסים עם בעיות נשימה.

אפשרויות מצע נוספות

מעבר לאפשרויות המסורתיות, ישנם מספר חומרי מצעים חדשניים שבעלי סוסים עשויים לשקול:

המפ: מצעי ההמפ עשויים מהליבה הסיבית של צמחי ההמפ. זה חומר סופג מאוד, עמיד ואין בו הרבה אבק, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת עבור סוסים עם בעיות נשימה. המפ הוא גם מתכלה וניתן להפכו לקומפוסט.

מחצלות גומי: ניתן להשתמש במחצלות גומי בשילוב עם מצע אחר. הם מספקים משטח רך ועמיד שיכול להפחית את כמות החומר הדרושה ולהקל על הניקוי.

מצע חול לסוסים

בעוד שחול עשוי להיראות כאופציה מעשית בשל זמינותו ועלותו הנמוכה (וסוסים במרעה ישנים על החול, הרי), הוא בדרך כלל לא נחשב חומר מקובל לשימוש בתאחפ של סוסים, מכמה סיבות. ראשית, החול אינו מספק ספיגה מספקת לשתן, מה שמוביל לסביבה רטובה ולא סניטרית שעלולה להכיל חיידקים ולפגוע בבריאות הפרסות. בנוסף, חול פירושו אבק, והוא עלול להחמיר בעיות נשימה אצל סוסים. דאגה משמעותית נוספת היא הסיכון לקוליק חול; סוסים עלולים לבלוע חול יחד עם המזון שלהם, שעלול להצטבר במעיים ולגרום לחסימות עיכול או לקוליק, מצב חמור ולעיתים קטלני.

חול אינו מציע את אותה רמת נוחות וריפוד כמו חומרי מצע אחרים, מה שחיוני למנוחת הסוס ולבריאות המפרקים.

בחירת המצע המתאים לתא של הסוס

בחירת המצע המתאים לסוס שלכם תלויה במספר גורמים, כולל התקציב, זמינות החומרים וצרכי הבריאות של הסוס. קחו בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  • כושר ספיגה: ככל שהמצע סופג יותר, התא יהיה יבש יותר.
  • אבק ואלרגנים: אם לסוס יש בעיות נשימה, בחר במצע שלא מייצר אבק, כמו נייר או המפ.
  • נוחות: המצעים צריכים לספק משטח מנוחה נוח.
  • קלות ניקוי: ניקוי תא של סוס מתבצע על בסיס יומיומי. בתלות בכוח האדם באורווה ובכמות הסוסים – בצעו את השיקולים הנדרשים כדי לבחור את המצע האידיאלי.
  • השפעה על הסביבה: אפשרויות ידידותיות לסביבה כמו נייר והמפ יסייעו לכם להגן על הסביבה.