מתי אנשים התחילו לרכב על סוסים?

רכיבה על סוסים הייתה ככל הנראה פעילות נפוצה כבר לפני 4,500 עד 5,000 שנה, על פי מחקר שבחן את שרידי השלד האנושי ומצא בו שינויים קטנים הקשורים ברכיבה על סוסים.

אנשים החלו להחזיק סוסים לפני כ-5,500 שנה. ככל הנראה, בתחילת הדרך הסוסים שימשו לאספקת בשר וחלב, כך חושבים החוקרים. איך ומתי סוסים הפכו לאמצעי תחבורה? לא כל כך ברור.

רכיבה על סוסים

בקר וכבשים בויתו אלפי שנים לפני הסוסים. סוסים שונים מבהמות אחרות, מכיוון שהם מהווים מעין טכנולוגיית תחבורה, מסבירים החוקרים.

סוסים החלו לחיות עם בני אדם לפני המצאת הגלגל, ומרכבות רתומות לסוס הופיעו לראשונה לפני כ-4,000 שנה. כאלף שנים מאוחר יותר, פתאום רואים המון סוסים ביצירות אמנות. מדענים ניסו לאסוף ראיות נוספות, כדי להבין מתי הרכיבה על סוסים הופיעה לראשונה. החוקרים ניסו לבחון שיני סוסים, כדי לראות דפוסי בלאי, אבל לא מצאו מספיק חומרים, וייתכן ששחיקת שיניים נגרמה בגלל מתג שלא קשור לרכיבה.

לכן, פנו החוקרים לבדוק את הצד האנושי שקשור להיסטוריה של רכיבה על סוסים. הם חיפשו שרידי שלד אנושיים עם תכונות שיכולות לנבוע מסוגי הלחץ הפיזי הקשור לרכיבה על סוסים, במיוחד רכיבה ללא אוכף (bareback), שהיא תובענית יותר מהרגליים ומהאגן, למשל. המדענים בחנו שרידי שלדים של 24 פרטים מאתרים ארכיאולוגיים בדרום מזרח אירופה, וב-9 מהם מצאו סימנים פיזיים המעידים על רכיבה על סוסים, ככל הנראה.

"זו לא הוכחה מוחלטת של 100%, אבל האיכות של המחקר טובה מאוד", אומר אלן אוטראם מאוניברסיטת אקסטר, שמציין שידוע שבעדויות ארכיאולוגיות יש לעתים אי בהירות.

עד לפיתוח רכבת הקיטור, סוסים סיפקו את אמצעי התחבורה היבשתי המהיר ביותר, ושינו באופן דרמטי את תפיסת המרחק של אנשים ואת יכולתם להגיע ממקום למקום.

סוסים טרום-מודרניים, לעומת זאת, היו כנראה עצבניים ונבהלו בקלות, כך שבתחילת הדרך לא השתמשו בהם הרבה לרכיבה. סוסים כאלה לא התאימו לקרבות ומלחמות, וכנראה שימשו בעיקר לעבודה חקלאית, כמו רעייה. רק מאוחר יותר סוסים הפכו לחלק מהמלחמות בין בני האדם.

אבל מאיפה הגיע הרעיון לעלות על גב הסוס מלכתחילה? החוקרים משערים כי זה היה צריך להיות מישהו צעיר, חובב ריגושים, שלא אכפת לו ליפול ואפילו להיפצע.

 

 

Photo by: ArchaiOptix, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons