סוסים במרעה – יתרונות וחסרונות

בבית הגידול של חוות מורשת הטנסי רווחת הסוסים הינה ערך עליון. אנו עושים כל מאמץ על מנת לספק לסוסים שלנו את התנאים הטובים ביותר, שמצד אחד שומרים על בריאותם וחוסנם, ומצד שני מאפשרים להם להיות סוסים וליהנות מאיכות חיים גבוהה ככל שניתן.

אחד התנאים החשובים לרווחת סוסים הוא החיים במרעה, בחברת סוסים אחרים. מדוע זה חשוב? מהם היתרונות של מרעה עבור הסוסים?

עדר הסוסים הוא מעין משפחה, וסוסים הם חיות חברתיות, שזקוקים לנוכחות של סוסים אחרים על מנת להיות שלווים ונינוחים. העדר מעניק לסוס תחושת ביטחון והגנה. הסוסים מסייעים זה לזה למצוא מזון ומים, שומרים אחד על השני בזמן שהם חוטפים תנומה, מתגרדים ומשחקים זה עם זה. אנחנו לא יכולים ולא רוצים לשנות את ההתפתחות האבולוציונית של הסוסים, והאמת הפשוטה היא שהם זקוקים לעדר ולתנועה חופשית, ולכן החיים בתנאי מרעה הם אידיאלים עבורם.

סוסים הם חיות אינטליגנטיות עם מבנים חברתיים מורכבים. לפעמים יש להם "רומנים" שנמשכים כל החיים, לפעמים הם מפתחים חברויות קרובות עם סוסים מאותו מין, ולפעמים הם רבים ומתעצבנים – כמו כל יצור חי ותבוני.

אנחנו כמובן לא יכולים לשחזר באופן מלא את הדרך שבה חיים סוסים בטבע, והסוסים שלנו הם מבויתים ולכן רגילים לחיות בחווה. עם זאת, לטעמנו חשוב לספק לסוסים תנאים קרובים ככל האפשר לחיים הטבעיים שלהם, ולכן כדאי מאוד לספק להם מרעה לתנועה חופשית, וכמובן חברה של סוסים אחרים.

התנועה החופשית היא חיונית לבריאותם של הסוסים. זרימת הדם של הסוס תלויה בתנועה, וגם בריאות העצמות והמפרקים שלו. בנוסף, מערכת העיכול של הסוסים מתפקדת טוב יותר כאשר יש להם אפשרות לנוע – ולכן זה עדיף על פני סגירת הסוס בתא.

התנועה במרעה אף מסייעת למנוע חלק מהבעיות הנפוצות של סוסים הסגורים בתא, כמו שעמום וסטרס (שמביאים להתנהגות בעייתית שבהחלט יכולה לגרום לפציעות), קוליק, אולקוסים ועוד.

כמובן שיש גם חסרונות בתנאי מרעה לסוסים.

הסוסים נעים באופן חופשי ולא מבוקר כשהם במרעה, ויכולים לריב ביניהם. במרעה הם גם עלולים לאכול מזון לא מזוהה שיכול להזיק להם. מרעה הוא גם שטח פתוח, שאליו יכולים לחדור נחשים או תנים, או כל חיה מסוכנת אחרת, ולפצוע את הסוסים.

רבים מהבעלים של סוס הספורט מעדיפים להחזיק אותם בתא, ולהוציא אותם כמה שפחות, מחשש שייפצעו בריצה במרעה או באינטראקציה עם סוסים אחרים.

יש שינוי בתפיסת עולם זו גם בדרגים הגבוהים ביותר של ספורטאים אולימפיים, שיש להם סוסים ששווים מיליוני דולרים. כך למשל, קארל הסטר, מרוכבי ומאמני הדרסז' המובילים בעולם, מאפשר לסוסים שלו חיים מלאים בתנאי מרעה ועדר, ובכך שומר על בריאותם בצורה מיטבית. בנוסף, הסוסים שלו יוצאים לטיולים על בסיס קבוע – עוד דרך לשפר את איכות החיים שלהם.

בסך הכל, היתרונות במרעה עולים על החסרונות ואנחנו ממליצים בחום לאפשר לסוסים פעילות חופשית, לפחות בחלק משמעותי מהיום.