גל חום בפתח: מה עושים עם הסוסים?

חשבנו שמגיע סוף הקיץ, והנה אנחנו בפתחו של גל חום משמעותי. התחזית מבטיחה שהשבוע יהיו עומסי חום כבדים במיוחד בכל הארץ. בימים כאלה, חשוב להקפיד במיוחד על תשומת לב לסוסים ולתנאי המחיה שלהם, ולשנות את הרגלי העבודה כדי שיתאימו למזג האוויר הקשה.

טמפרטורת הגוף הנורמלית של סוס היא 37.5-38.5 מעלות. אם טמרפטורת הגוף שלו מגיעה ל-41-42 מעלות, בריאותו יכולה להיפגע והוא עלול לסבול מקצב לב ונשימה גבוהים, התייבשות וכשל מערכות. במזג אוויר חם, סוס יכול לאבד כ-3 קילוגרם ממשקלו בשעה – בעיקר בגלל איבוד נוזלים.

סוסים מווסתים די טוב את חום גופם באמצעות הזעה ומערכת הנשימה שלהם. עם זאת, שיטות קירור אלה טובות בעיקר כאשר יש הבדל משמעותי בין חום הגוף של הסוס והטמפרטורה של הסביבה.

במהלך אולימפיאדת אטלנטה ב-1996, וגם בברצלונה (1992), בוצעו מחקרים על השיטות הטובות ביותר לקרר סוסים לאחר פעילות גופנית. התנאים היו מצוינים למחקר כזה, מכיוון שהיה מדובר בתקופת הקיץ ובאזורים לחים במיוחד – מזג אוויר שמקשה על התאדות הזיעה.

המחקרים הראו כי שטיפת הסוס במים קרים מסייעת להוריד את טמפרטורת הגוף שלו הרבה יותר משטיפתו במים פושרים. לא נצפו תופעות לוואי שליליות לשטיפה במים קרים. בנוסף, נמצא כי צל ומתזים מסייעים גם הם בוויסות הטמפרטורה. עוד נמצא, כי ככל שהסוס בכושר גופני טוב יותר, הוא חוזר מהר יותר לטמפרטורת גוף רגילה לאחר אימון. הולכת יד לאחר השטיפה מסייעת לסוס להתקרר, מכיוון שההליכה משפרת את זרימת הדם בגופו.

אם אתם רוכבים במהלך הימים החמים, מומלץ לעשות זאת בשעות המוקדמות של הבוקר או בשעות הערב, ולהימנע מרכיבה בשעות החמות. אם תיכננתם חופש לסוסים, ימים כאלה יכולים להיות מצוינים לשם כך, ואפשר בכלל לוותר על הרכיבות עד שמזג האוויר יחזור לשפיות. יש לספק לסוסים מים טריים ללא הגבלה, ומקום מוצל שבו הם יכולים לנוח.

מומלץ לתת לסוסים תוסף אלקטרוליטים, כדי להשיב לגופם את המלחים והמינרלים שהם מאבדים בזיעה (תוסף כזה בדרך כלל יכיל אשלגן, מגנזיום, סידן וכו').

השגיחו על הסוסים בצורה קפדנית יותר בימים החמים, ושימו לב לסימנים של מכת חום – רעידות, דופק גבוה, חוסר קואורדינציה או טמפרטורת גוף שלא יורדת גם לאחר קירור. אם אתם מבחינים בסימנים כאלה – קראו לווטרינר.