סוסי צעד והמקצבים שלהם

סוסי צעד הם סוג של סוס שיש לו את היכולת לבצע מקצב נוסף אחד או יותר מעבר להליכה, הטרוט והקאנטר הנפוצים ברוב גזעי הסוסים. המקצבים הנוספים הללו חלקים ונוחים יותר לרוכב, מה שהופך את סוסי ההליכה לפופולריים בקרב רוכבים – והם משמשים בעיקר כסוסי טיולים וסוסי עבודה.

ישנם מספר גזעים שונים של סוסי צעד, כל אחד עם המקצבים הייחודיים שלו. כמה מהגזעים הנפוצים ביותר של סוסי הליכה כוללים את האמריקן סאדלברד, הטנסי ווקר, המיזורי פוקס טרוטר והפאסו הפרואני. לכל אחד מהגזעים הללו יש מקצבים ייחודיים, בדרך כלל ספציפיים לגזע ושונים מגזעים אחרים.

אחד המקצבים הייחודיים של סוסי טנסי, למשל, הוא הליכה-ריצה. זוהי הליכה של ארבע פעימות שבה הסוס מרים את רגליו הקדמיות ולאחר מכן את רגליו האחוריות בתנועה קצבית, תוך כיסוי קרקע מרשים. הליכה זו חלקה ונוחה לרוכב, והיא משמשת לעתים קרובות בתערוכות סוסים ואירועים אחרים. מקצב זה כל כך מהיר, עד שבעצם אין צורך לרוץ עם הסוס בכלל (למרות שאפשר).

מיזורי פוקס טרוטר ידוע בפוקס טרוט שלו, היוצר מקצב אחיד בכך שהרגל הקדמית נעה כשבריר שנייה לפני שהרגל האחורית הנגדית מבצעת את התנועה. הליכה זו חלקה ונוחה לרוכב משום שהסוס נמצא במגע עם הקרקע כל הזמן, והיא משמשת לעתים קרובות לרכיבה על שבילים ופעילויות נינוחות אחרות.

 

 

הפאסו הפרואני ידוע בהליכת ה-paso llano שלו, שהיא הליכה צידית שבה הסוס מזיז את רגליו בתבנית ספציפית שמביאה לתנועת החלקה. הליכה זו משמשת לעתים קרובות במצעדים ובאירועים.

 

 

 

בנוסף לגזעים שהוזכרו לעיל, ישנם גזעים רבים אחרים של סוסי צעד, כל אחד עם המקצבים הייחודיים שלו. כמה מהגזעים הנפוצים האחרים של סוסי הליכה כוללים את פאסו פינו, הסוס האיסלנדי, האנדלוסי והמיזורי פוקס טרוטר.

באופן כללי, סוסי צעד פופולריים בקרב רוכבים שרוצים רכיבה נוחה וחלקה. המקצבים הנוספים שלהם מספקות חוויה נוחה יותר לרוכב, ויכולים להועיל במיוחד לרוכבים עם בעיות גב או מפרקים שלא תמיד נוח להם לרכב על סוסים שאינם סוסי צעד. בכלל, סוסי צעד מהווים סוסי טיולים מעולים ונוחים, שכיף לרכב עליהם לאורך זמן.

בסך הכל, סוסי צעד הם סוג רב ערך ורב-תכליתי של סוסים שיכולים לספק רכיבה נוחה ומהנה לרוכביהם. עם ההליכה הייחודית שלהם ומאפיינים נוספים, הם מהווים בחירה פופולרית בקרב רוכבים שרוצים רכיבה חלקה ונוחה.