איך שומרים על פרווה מבריקה ובריאה בקרב סוסים?

פרווה עשירה ומבריקה בכל עת של השנה היא תוצאה של שילוב של גורמים הכוללים תזונה, תנאי חיים וטיפוח הפרווה של הסוס. בעלי סוסים רבים מתקשים לשמור על פרווה בריאה ומבריקה של הסוס – בעיקר בחורף, אבל לא רק. בחורף בדרך כלל לא שוטפים הרבה את הסוסים, בגלל הטמפרטורה, יש הרבה בוץ ולפעמים שגרת הטיפוח נפגעת.

פרווה סוסים

אחד הדברים ששומרים הכי טוב על פרוות הסוס, הוא הברשה נמרצת ויסודית לעתים קרובות. הברשה טובה ממריצה את זרימת הדם, מסייעת לחומרים תזונתיים חשובים לשיער להגיע אליו, ומסייעת לשומנים הטבעיים של העור לעטוף את הפרווה. כך מקבלים פרווה מבהיקה ובריאה, ושומרים טוב יותר על בריאות הסוס. הברשה וטיפוח קבועים מאפשרים לכם גם לבדוק אם הסוס נפצע או יש לו כאבים כאשר נוגעים בו במקומות מסוימים. ההברשה יוצרת גם קשר וחיבור בין הרוכב והסוס, ויש לכך חשיבות גדולה.

הברשה, כמובן, אינה מספיקה. התזונה של הסוס חשובה במיוחד. אם תזונת הסוס לא כולל את כל החומרים המזינים שהם המפתח לאיכות הפרווה, שום טיפוח לא יעזור. ראשית, יש לוודא שהסוס מקבל מספוא מספק ואיכותי. לעיסה קבועה וצריכת מספוא עוזרים להפחית את הסיכון לכיבי קיבה (הפרווה של סוסים עם כיבים נראית ומרגישה הרבה פחות טוב מזו של סוסים בריאים). לפעמים יש צורך בתוספי מזון, כמו אלה שקיימים בתערובת, או אפילו תוספים ספציפיים שמוסיפים לאוכל, על מנת לשמור על פרוות הסוס. בין השאר, מדובר בחלבון איכותי או חומצות אמינו, נחושת, אבץ וויטמין E. בחוות מורשת הטנסי אנו מקפידים על התזונה האיכותית ביותר לסוסים, כולל מספוא ברמה גבוהה, וכל התוספים הנדרשים – לכן כל הסוסים שלנו בריאים, מבהיקים ושמחים.

בעוד שרוב סוגי המספוא מספקים חלבון גולמי ברמה נאותה, לא תמיד הסוס מקבל את כל החלבון הנדרש מהמספוא. החלבון הזמין עשוי שלא לספק רמות נאותות של חומצות אמינו חיוניות כגון ליזין ומתיונין, ומכיוון שהשיער מורכב מקראטין (חלבון), יש חשיבות גבוהה לחלבון איכותי לצורך שמירה על פרוות הסוס.

נחושת ואבץ נחוצים לייצור מלנין, המסייע במניעת נזקי חמצון ושומר על צבע הפרווה. לסוסים שאוכלים בעיקר חציר, עלול להיות חסר ויטמין E, שמסייע לשמור על ברק השיער.

ביוטין ומקור לשומן הם תוספים שיכולים לעזור גם כן. ביוטין עשוי לעזור לשפר את חוזק השיער ולהפחית את שבירתו. שומן במזון מפחית את יובש העור וקשקשים. שומנים חשובים גם ליצירת שיער חלק ומבריק.

כדאי להאכיל את הסוסים במקור של חומצות שומן אומגה 3 לתוספת שומן. למשל, שמן זרעי פשתן. אם יש לכם סוס שנוטה להתגרד, ייתכן שכדאי לתת לו יותר אומגה 3, שיש להן השפעה חזקה יותר על ויסות התגובה הדלקתית, ועוזרת למנוע גירודים.