החלטתם לקנות סוס? הנה כמה דברים שחשוב שתדעו

סוס הוא חלום של לא מעט אנשים. אם החלטתם להגשים את החלום הזה – נהדר! עם זאת, קנייה ואחזקת סוס הן עניינים לא פשוטים, וכדאי לדעת כמה דברים חשובים לפני שאתם נכנסים לעולם הסוסים.

מחיר הסוס הוא רק חלק מהשיקול הכלכלי – אפשר לקנות סוס מקומי נחמד בכמה אלפי שקלים, ואפשר לקנות סוס ספורט גזעי במאות אלפי שקלים. אם אתם רוצים סוס טיולים מדהים, אתם יכולים לקנות סוס מורשת טנסי. לא משנה מה הסכום הראשוני שתשקיעו ברכישת הסוס, קחו בחשבון שצפויות לכם הוצאות רבות לאורך חייו של הסוס – אחזקה בחווה או בפנסיון, פרזולים כל 4-6 שבועות, חיסונים, ציוד רכיבה, תוספי מזון, טיפולי שיניים וטיפולים וטרינריים. כמעט בכל מצב, מדובר בהוצאה של אלפי שקלים לחודש, וברור לחלוטין שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו. ודאו שאתם מסוגלים לעמוד בהוצאות לפני שאתם קונים סוס.

היזהרו מהבטחות מוגזמות – כמו בכל רכישה, המוכר עלול לנסות לספר לכם סיפורים שאינם קשורים למציאות. אין סוס מושלם: לפעמים יש להם בעיות בריאותיות, בעיות התנהגויות או שאפילו סוסה שעומדת למכירה יכולה להיות בהריון ולא תדעו מזה. הקפידו לקנות רק מבתי גידול או אנשי סוסים בעלי מוניטין, ופנו לווטרינר לביצוע בדיקת קנייה.

ודאו שהאופי של הסוס מתאים לכם – אם אין לכם ניסיון רב עם סוסים, אין שום סיבה שתקנו סוס צעיר לא מאולף שטרם רכבו עליו, או סטאליון עם בעיות התנהגות. יתרה מכך, אם הסוס חושש או תוקף כשמתקרבים אליו, לא נותן שיגעו לו ברגליים או מתנהג בצורה פרועה ברכיבה, עדיף להימנע ממנו ולחפש במקום אחר.

בשביל מה אתם רוצים סוס? האם אתם רוצים לטייל ברחבי הארץ? אם כן, סוס הטיולים המושלם בשבילכם הוא סוס מורשת הטנסי. האם אתם רוצים להתחרות בענפי ספורט אולימפיים? כנראה שתצטרכו סוס אירופי שמתאים לרכיבת אינגליש. האם אתם רוצים סוס שיכול גם לעבוד וגם לטייל? אולי יתאים לכם סוס מקומי מעורב. הגדירו לעצמכם את המטרות לפני שאתם קונים את הסוס, ותוכלו לבחור יותר בקלות.

ודאו שהסוס לא שייך למישהו אחר – גניבת סוסים נפוצה בישראל. לחלק מהסוסים בארץ יש שבב, שמאפשר לבדוק את זהות הבעלים. במקרה של ספק, ותרו על הקנייה, והעדיפו לקנות מבית גידול סוסים בעל מוניטין ושם טוב.

הקפידו לערוך הסכם כתוב – הרבה ממכירות הסוסים בארץ מתבצעות במזומן וללא תיעוד. לפעמים זה רעיון רע במיוחד, ועלול לסבך אתכם. לכל הפחות, ערכו זכרון דברים ודאגו לתעד את הקנייה, את הסכום ששולם ואת תנאי ההחזרה של הסוס, אם יש כאלה.